Worship Services

We meet each Sunday to worship and learn together. Our services are a mix of traditional and contemporary worship. Our services begin at 10:20am each morning (unless otherwise noted).


Jun
24
10:20 AM10:20

Peace! Be Still!

Scriptures: Mark 4:35–41/4:28–33 IV; Job 38:1–11; Psalm 107:1–3, 23–32; 2 Corinthians 6:1–13; Doctrine and Covenants 165:2d–f

Presider: Wanda Talcott
Speaker: Testimony Services
Accompanist: Milly Binns
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Shauna Ferguson, Isabelle and Gabrielle Muir

View Event →
Jul
1
10:20 AM10:20

Trust in Jesus

Scriptures: Mark 5:21-43/5:18-35 IV; Lamentations 3:21-33; Psalm 30; II Corinthians 8:7-15; D&C 165:6

Presider: Jennifer Bauman
Speaker: Larry Winters
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Ben Bauman/Mike Lundy
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Mike and Michelle Lundy

View Event →
Jul
8
10:20 AM10:20

Now in this Moment

Scriptures: Mark 6:1-13/6:1-14 IV; Ezekiel 2:1-5; Psalm 123; II Corinthians 12:2-10; Mosiah 1:121-122; D&C 133:2c-d

Presider: Mary Gill
Speaker: Jane Gardner
Accompanist: Milly Binns
Deacon/Tech: Virgil Goodin
Greeter: Patricia O'Hara
Nursery: Bryan and CourtneyTalcott

View Event →
Jul
15
10:20 AM10:20

Choose Righteously

Scriptures: Mark 6:14-29/6:15-30 IV; Amos 7:7-15; Psalm 85:8-13; Ephesians 1:3-14; D&C 153:9

Presider: TBD
Speaker: TBD
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Mark and Milly Binns
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Brenna Morgan and Brooke Trachsel

View Event →
Jul
22
10:20 AM10:20

Touch Us, Lord Jesus

Scriptures: Mark 6:30-34, 53-56/6:31-35, 56-58 IV; Jeremiah 23:1-6; Psalm 23; Ephesians 2:11-22; D&C 163:2-3

Presider: TBD
Speaker: Ann Wallace
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Bryan Talcott
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Myles and Chelsea McCormick

View Event →
Jul
29
10:20 AM10:20

Share Generously

Scriptures: John 6:1-21;II Kings 4:42-44; Psalm 145:10-18; Ephesians 3:14-21; Mosiah 2:32; D&C 161:1

Presider: Fran Stowell
Speaker: TBD
Accompanist: Pat Trachsel
Deacon/Tech: Kevin Yeaman
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Cheron and Savannah Tiffany

View Event →
Aug
5
10:20 AM10:20

Believe

Scriptures: John 6:24-35; Exodus 16:2-4, 9-15; Psalm 78:23-29; Ephesians 4:1-16; III Nephi 5:47-49; D&C 165:3a

Presider: Brad Johnson
Speaker: Shane Adams
Accompanist: Ruth Anderson
Deacon/Tech: Mark and Milly Binns
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Myles and Chelsea McCormick

View Event →
Aug
12
10:20 AM10:20

The Bread of Life

Scriptures: John 6:35, 41-51; I Kings 19:4-8; Psalm 34:1-8; Ephesians 4:25-5:2; D&C 163:9

Presider: TBD
Speaker: TBD
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Adam Steward
Greeter: Patricia O'Hara
Nursery: Shauna Ferguson, Isabella and Gabrielle Muir

View Event →
Aug
19
10:20 AM10:20

Abide in Me

Scriptures: John 6:51-58; Proverbs 9:1-6; Psalm 34:9-14; Ephesians 5:15-20; Moroni 7:50-52; D&C 162:8c

Presider: TBD
Speaker: Bruce Rider
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Ben Bauman
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Bryan and Courtney Talcott

View Event →
Aug
26
10:20 AM10:20

The Demands of Discipleship

Scriptures: John 6:56-69; Joshua 24:1-2a, 14-18; Psalm 34:15-22; Ephesians 6:10-20; Moroni 10-29; D&C 165:1a-d

Presider: Steve Beckman
Speaker: Laura Beckman
Accompanist: Milly Binns
Deacon/Tech: Kevin Yeamans
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Aaron and Jackie Gill

View Event →
Sep
2
10:20 AM10:20

Into My Heart

Scriptures: Mark 7:1-8, 14-15, 21-23/7:1-9, 14-15, 20-21 IV; Deuteronomy 4:1-2, 6-9; Psalm 15; James 1:17-27; I Nephi 1:65; D&C 165:3a-b

Presider: TBD
Speaker: Patricia O'Hara
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Mark and Milly Binns
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Mike and Michelle Lundy

View Event →
Sep
9
10:20 AM10:20

All Have Worth

Scriptures: Mark 7:24-37/7:22-36 IV; Isaiah 35:4-7a; Psalm 146: James 2:1-17; D&C 165:3c

Presider: TBD
Speaker: TBD
Accompanist: Pat Trachsel
Deacon/Tech: Bryan Talcott
Greeter: Patricia O'Hara
Nursery: Myles and Chelsea McCormick

View Event →
Sep
16
10:20 AM10:20

Take Up Your Cross

Scriptures: Mark 8:27-38/8:28-41 IV; Isaiah 50:4-9a; Psalm 116:1-9; James 3:1-12; D&C 162:3a-b, 163:2b

Presider: Cheryl Craft
Speaker: Mark Binns
Accompanist: Ruth Anderson
Deacon/Tech: Virgil Goodin
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Cheron and Savannah Tiffany

View Event →
Sep
23
10:20 AM10:20

Who is Greatest?

Scriptures: Mark 9:30-37/9:27-35 IV; Jeremiah 11:18-20; Psalm 54; James 3:13-4:3, 7-8a; Mosiah 1:49; D&C 165:3e

Presider: Pat Trachsel
Speaker: Brad Johnson
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Brenna Morgan and Brooke Trachsel

View Event →
Sep
30
10:20 AM10:20

Be Peace to One Another

Scriptures: Mark 9:38-50/9:36-50 IV; Numbers 11:46, 10-16, 24-29; Psalm 19:7-14; James 5:13-20; Mosiah 2:32; D&C 165:3e

Presider/Speaker: Congregational Retreat Wrap-Up
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Ben Bauman
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Aaron and Jackie Gill

View Event →