UPCOMING SERVICES

We meet each Sunday to worship and learn together. Our services are a mix of traditional and contemporary worship. Our services begin at 10:20am each morning (unless otherwise noted).


Mar
24
10:20 AM10:20

Repent!

Scriptures: LUKE 13:1–9; Isaiah 55:1–9, Psalm 63:1–8, 1 Corinthians 10:1–13, Doctrine and Covenants 153:9a

Presider: Baptismal Service
Speaker: Shane Adams & Alli Arnold
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Ben Bauman
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Brenna Morgan & Brooke Trachsel


View Event →
Apr
7
10:20 AM10:20

A Priceless Offering

Scriptures: JOHN 12:1–8; Isaiah 43:16–21, Psalm 126, Philippians 3:4b–14, Doctrine and Covenants 164:4c

Presider: Dave Talcott
Speaker: Live Stream of World Conference
Deacon/Tech: Mark & Milly Binns
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Bryan & Courtney Talcott


View Event →

Mar
17
10:20 AM10:20

Boldly Persevere

Scriptures: LUKE 13:31–35/13:31–36 IV; Genesis 15:1–12, 17–18; Psalm 27; Philippians 3:17—4:1; Doctrine and Covenants 162:1a–b

Presider: June Johnson
Speaker: Shane Adams
Accompanist: Pat Trachsel
Deacon/Tech: Ben Bauman
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Cheron & Savannah Tiffany


View Event →
Mar
10
10:20 AM10:20

Be Led by the Spirit

Scriptures: LUKE 4:1–13/4:1–12 IV; Deuteronomy 26:1–11; Psalm 91:1–2, 9–16; Romans 10:8b–13; Doctrine and Covenants 157:17

Presider: Evangelists
Speaker: Evangelists
Accompanist: Milly Binns
Deacon/Tech: Virgil Goodin
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Chelsea & Myles McCormick


View Event →
Feb
24
10:20 AM10:20

Love Your Enemies

Scriptures: LUKE 6:27–38; Genesis 45:3–11, 15; Psalm 37:1–11, 39–40; 1 Corinthians 15:35–38, 42–50; 3 Nephi 13:14; Doctrine and Covenants 163:9

Presider: Wanda Talcott
Speaker: Laura Beckman
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Kevin Yeamans
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Shauna Ferguson, Isabelle & Gabrielle Muir


View Event →
Feb
17
10:20 AM10:20

Have Faith and Follow

Scriptures: LUKE 6:17–26; Jeremiah 17:5–10; Psalm 1; 1 Corinthians 15:12–20; Alma 36:3; Doctrine and Covenants 162:1, 163:1

Presider: Mary Gill/Brad Johnson
Speaker: Donna Fletcher
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Bryan & Courtney Talcott


View Event →
Feb
3
10:20 AM10:20

Courageously Speak

Scriptures: LUKE 4:21–30/4:21–31 IV; Jeremiah 1:4–10, Psalm 71:1–6, 1 Corinthians 13:1–13

Presider: Wade Wallace
Speaker: Larry Winters
Accompanist: Pat Trachsel
Deacon/Tech: Milly & Mark Binns
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Chelsea & Myles McCormick


View Event →
Jan
27
10:20 AM10:20

Listen to the Voice

Scriptures: LUKE 4:14–21/4:13–21 IV; Nehemiah 8:1–3, 5–6, 8–10; Psalm 19; 1 Corinthians 12:12–31a; Doctrine and Covenants 156:11b

Presider: Ron Trachsel
Speaker: Doug Ferguson
Accompanist: Ruth Anderson
Deacon/Tech: Adam Steward
Greeter: Barney Branstetter


View Event →
Jan
20
10:20 AM10:20

Believe in Jesus

Scriptures: JOHN 2:1–11; Isaiah 62:1–5; Psalm 36:5–10; 1 Corinthians 12:1–11; John 14:1–7; Mosiah 2:28–29, 32; Doctrine and Covenants 163:2a

Presider: Jeanne Mann
Speaker: Greg Mann
Accompanist: Milly Binns
Deacon/Tech: Bryan Talcott
Greeter: Mike Lundy


View Event →
Jan
13
10:20 AM10:20

Invite People to Christ

Scriptures: LUKE 3:15–17, 21–22/3:22–24, 28–29 IV; Isaiah 43:1–7; Psalm 29; Acts 8:14–17; Colossians 3:15–17; 2 Nephi 13:15, 29; 3 Nephi 12:10; Doctrine and Covenants 163:1–3c, 164:3a

Presider: Jennifer Bauman
Speaker: Al Carpenter
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Milly & Mark Binns
Greeter: Mike Lundy


View Event →
Jan
6
10:20 AM10:20

What Gifts Do You Bring?

Scriptures: MATTHEW 2:1–12/3:1–12 IV; Isaiah 60:1–6; Psalm 72:1–7, 10–14; Ephesians 3:1–12; Moroni 10:12–14; Doctrine and Covenants 163:11a

Presider: Brad Johnson
Speaker: Shane Adams
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Kevin Yeamans/Virgin Goodin
Greeter: Ben Bauman


View Event →
Dec
30
10:20 AM10:20

Grow in Wisdom

Scriptures: Luke 2:41–52; 1 Samuel 2:18–20, 26; Psalm 148; Colossians 3:12–17; Matthew 7:24–27

Presider: Cheron Tiffany
Speaker: Prayer and Testimony
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Aaron & Jackie Gill


View Event →
Dec
9
10:20 AM10:20

Prepare! (Second Sunday of Advent - Peace)

Scriptures: Luke 3:1–6/3:3–11 IV; Malachi 3:1–4, Luke 1:68–79/1:67–78 IV, Philippians 1:3–11, 1 Nephi 3:189, Alma 5:44, Doctrine and Covenants 162:7a–d

Presider: Alli Arnold
Speaker: Testimonies
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Patricia O’Hara Schaberg
Nursery: Chelsea & Myles McCormick

View Event →
Nov
25
10:20 AM10:20

Listen to the Word

Scriptures: John 18:33–37; Daniel 7:9–10, 13–14; Psalm 93; Revelation 1:4b–8; Doctrine and Covenants 163:3b, 164:9b, 165:2d

Presider: Ron Trachsel
Speaker: Doug Ferguson
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Jackie & Aaron Gill

View Event →
Nov
18
10:20 AM10:20

Congregational Blessing

Scriptures: Mark 13:1–8/13:1–10, 27, 33–34 IV; Daniel 12:1–3, Psalm 16, Hebrews 10:11–25, 1 Nephi 1:76, Doctrine and Covenants 163:9

Presider/Speaker: Evangelists
Accompanist: Pat Trachsel
Deacon/Tech: Bryan Talcott
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Bryan & Courtney Talcott

View Event →
Nov
4
10:20 AM10:20

Love Your Neighbor

Scriptures: Mark 12:28–34/12:33–39 IV; Deuteronomy 6:1–9, Psalm 119:1–8, Hebrews 9:11–14, 3 Nephi 5:89–90, Doctrine and Covenants 165:2d

Presider: Jeanne Mann
Speaker: Aaron Gill
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Milly & Mark Binns
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Chelsea & Myles McCormick

View Event →
Oct
28
10:20 AM10:20

Jesus is Calling You

Scriptures: Mark 10:46–52/10:46–54 IV; Jeremiah 31:7–9, Psalm 126, Hebrews 7:23–28

Presider: Brad Johnson
Speaker: Dave Ralston
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Kevin Yeamans
Greeter: Barney Bransstetter
Nursery: Shauna Ferguson, Isabelle & Gabrielle Muir

View Event →
Oct
21
10:20 AM10:20

Become Servant Leaders

Scriptures: Mark 10:35-45; Amos 5:6–7, 10–15; Psalm 90:12–17; Hebrews 4:12–16; Doctrine and Covenants 162:7b–d

Presider: Bruce Rider
Speaker: Testimony Service
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Adam Steward
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Cheron and Savannah Tiffany

View Event →
Oct
14
10:20 AM10:20

What Must I Do?

Scriptures: Mark 10:17–31/10:15–30 IV; Amos 5:6–7, 10–15; Psalm 90:12–17; Hebrews 4:12–16; Doctrine and Covenants 162:7b–d

Presider/Speaker: Evangelists
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Kevin Yeamans
Greeter: Patricia Schaberg
Nursery: Michelle and Mike Lundy

View Event →
Oct
7
10:20 AM10:20

Bring the Children

Scriptures: Mark 10:2-16/10:2-14 IV; Genesis 2:18–24; Psalm 8; Hebrews 1:1–4, 2:5–12; Jacob 2:22–24; Doctrine and Covenants 151:9

Presider: Jennifer Bauman
Speaker: Cheron Tiffany
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Milly Binns and Virgil Goodin
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Bryan and Courtney Talcott

View Event →
Sep
23
10:20 AM10:20

Who is Greatest?

Scriptures: Mark 9:30-37/9:27-35 IV; Jeremiah 11:18-20; Psalm 54; James 3:13-4:3, 7-8a; Mosiah 1:49; D&C 165:3e

Presider: Pat Trachsel
Speaker: Brad Johnson
Accompanist: Mary Gill
Deacon/Tech: Mike Lundy
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Brenna Morgan and Brooke Trachsel

View Event →
Sep
16
10:20 AM10:20

Take Up Your Cross

Scriptures: Mark 8:27-38/8:28-41 IV; Isaiah 50:4-9a; Psalm 116:1-9; James 3:1-12; D&C 162:3a-b, 163:2b

Presider: Cheryl Craft
Speaker: Mark Binns
Accompanist: Ruth Anderson
Deacon/Tech: Virgil Goodin
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Cheron and Savannah Tiffany

View Event →
Sep
9
10:20 AM10:20

All Have Worth

Scriptures: Mark 7:24-37/7:22-36 IV; Isaiah 35:4-7a; Psalm 146: James 2:1-17; D&C 165:3c

Presider/Speaker: Preparation Service for Congregational Blessing
Accompanist: Pat Trachsel
Deacon/Tech: Bryan Talcott
Greeter: Patricia O'Hara
Nursery: Myles and Chelsea McCormick

View Event →
Sep
2
10:20 AM10:20

Into My Heart

Scriptures: Mark 7:1-8, 14-15, 21-23/7:1-9, 14-15, 20-21 IV; Deuteronomy 4:1-2, 6-9; Psalm 15; James 1:17-27; I Nephi 1:65; D&C 165:3a-b

Presider: Mickie Talcott
Speaker: Patricia O'Hara
Accompanist: Laura Beckman
Deacon/Tech: Mark and Milly Binns
Greeter: Ben Bauman
Nursery: Mike and Michelle Lundy

View Event →
Aug
26
10:20 AM10:20

The Demands of Discipleship

Scriptures: John 6:56-69; Joshua 24:1-2a, 14-18; Psalm 34:15-22; Ephesians 6:10-20; Moroni 10-29; D&C 165:1a-d

Presider: Steve Beckman
Speaker: Laura Beckman
Accompanist: Milly Binns
Deacon/Tech: Kevin Yeamans
Greeter: Barney Branstetter
Nursery: Aaron and Jackie Gill

View Event →
Aug
19
10:20 AM10:20

Abide in Me

Scriptures: John 6:51-58; Proverbs 9:1-6; Psalm 34:9-14; Ephesians 5:15-20; Moroni 7:50-52; D&C 162:8c

Presider: Wade Wallace
Speaker: Bruce Rider
Accompanist: Debbie Coddington
Deacon/Tech: Ben Bauman
Greeter: Mike Lundy
Nursery: Bryan and Courtney Talcott

View Event →